GREEN METALS POLAND Sp. z o.o.

13.02.2017Miedź – to znaczy mieć

LME, czyli londyńska giełda metali odnotowuje ostatnio znaczne wzrosty cen miedzi. Jednak wkrótce sytuacja ta może nieco się zaognić…

W największej kopalni miedzi na świecie – Escondida w Chile, jak podają źródła, rozpoczyna się strajk. To z kolei wiąże się z możliwymi zakłóceniami w dostawach tego metalu.

Obecny kurs miedzi w dostawie 3-miesięcznej oscyluje w granicach 5,85$ za tonę. Jest to wzrost rzędu 1%, lecz należy wspomnieć, że w ostatnim czasie miedź zyskała niespełna 2%, a dla porównania – na giełdzie w Chinach podrożała o 0,9%.

Wracając jednak do tematu Escondida warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy tamtejszego związku zawodowego przekazał informację, że pracownicy tejże kopalni nie zamierzają negocjować z BHP Billiton, które jest właścicielem kopalni.

Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia długookresowego strajku. Pracownicy zaczęli rozstawiać „strajkowe miasteczko” dla około tysiąca osób – odbierają protestacyjne koszulki i czapki, przygotowują na zapas żywność oraz toalety.

Główne kwestie podnoszone przez protestujących to przede wszystkim:

  • niezwiększanie czasu pracy i wykorzystania jako punktu wyjściowego kontraktu z 2013 rok
  • nieróżnicowania korzyści dla obecnych i nowych pracowników.

“Sytuacja w Chile może wyglądać gorzej niż się tego spodziewano, ale na razie inwestorzy zachowują spokój i czekają na więcej szczegółów dotyczących akcji strajkowej w Escondida” – podaje Li Chunlan, analityk firmy CRU w Pekinie.

Jeżeli doszłoby do takiego strajku to szacuje się, że z rynku zniknie tygodniowo około 24 000 ton miedzi.

Analogiczny wpływ na sytuację na rynku może mieć też wstrzymany eksport miedzi z kopalni należącej do Freeport McMoRan Inc. w Indonezji. Firma ta negocjuje bowiem z władzami krajowymi warunki jej dalszego funkcjonowania.

Jak prognozują analitycy Goldman Sachs Group Inc. notowania miedzi mogą się zmienić, ponieważ na rynkach może się pojawić dość znaczący niedobór tego surowca nie tylko przez strajk w największych kopalniach na świecie, ale również ze względu na dosyć wysoki popyt w samych Chinach.

Analitycy UBS (UBS Group AG – szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe zajmuje się bankowością prywatną, inwestycyjną i obrotem papierami wartościowymi) wskazują z kolei, że w 2017 roku można spodziewać się większej liczby zakłóceń w dostawach miedzi niż w 2016 roku, a średnia cena miedzi w tym roku może się zmieniać.

Konkrety, a tym samym realne ceny jak zawsze pokaże czas. Nie pozostaje więc nic innego jak zaprosić wszystkich do współpracy już dziś w oparciu o dzisiejszą – całkiem niezłą cenę.

Szczegóły można uzyskać kontaktując się z nami bezpośrednio, telefonicznie lub pod tym adresem.